Fontanna na Placu Wolności w Poznaniu, znana ze swojego unikatowego kształtu i interaktywnej formy, od samego powstania przyciąga uwagę mieszkańców i turystów. Mimo ciepłych dni, w tym roku fontanna pozostaje nieczynna, co budzi rozczarowanie wśród odwiedzających. Przyjrzyjmy się przyczynom tej sytuacji.

Przeczytaj również: Akademia Muzyczna ma nowe wnętrza i barokowe organy

Zastanawiasz się, jak mógłbyś zaoszczędzić, a przy tym dbać o ochronę środowiska?  Skontaktuj się z Energonautami. Ci specjaliści od świata energii, mają w swojej ofercie doradztwo w zakresie wyboru energooszczędnych usług, takich jak, np. pompa ciepła poznań czy fotowoltaika Poznań

Plac Wolności w Poznaniu

Fontannę na Placu Wolności zaprojektowała Agnieszka Stochaj, a wykonał ją rzeźbiarz Rafał Nowak. Wysokie na 9 metrów skrzydła, wykonane z małych, ręcznie formowanych szklanych elementów, przypominają żagle. Pod nimi znajduje się drewniana kładka dla spacerujących. Przechodząc pod skrzydłami, po których spływa woda, mieszkańcy mogą poczuć się jak we wnętrzu wodospadu. Dzięki swojemu unikalnemu kształtowi, fontanna stała się nie tylko atrakcją turystyczną, ale i ważnym elementem miejskiej przestrzeni, podkreślającym nowoczesny charakter Placu Wolności.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Fontanna – przyczyny nieczynności

Głównym powodem, dla którego fontanna na Placu Wolności nie działa, jest wandalizm. Ktoś zniszczył kilka strategicznych płytek, co uniemożliwia uruchomienie fontanny. Ze względu na artystyczny projekt, naprawa wymaga specyficznych działań. Każda płytka jest unikalnie zaprojektowana i ma inne nachylenie, co dodatkowo komplikuje proces naprawy.

– My, jako Estrada Poznańska, która opiekuje się tym miejscem, zadbaliśmy o to, aby jak najszybciej naprawić i uruchomić obiekt. Niestety zniszczone elementy muszą zostać przygotowane w specjalny sposób, co wydłuża czas naprawy. Zamówienie na te wyjątkowe części zostało już złożone, ale proces ich przygotowania jest skomplikowany i czasochłonny – poinformowała Monika Wygachiewicz, kierowniczka działu marketingu Estrady Poznańskiej.

Poszukujesz pracy budowlanej na terenie naszego kraju? Mig construction pomogą Ci ją znaleźć. Aktualnie trwa rekrutacja pracowników! Sprawdź: Rekrutacja pracowników zza granicy. Skontaktuj się, aby poznać ofertę!

Prace naprawcze i cierpliwość mieszkańców

Obecnie fontanna jest wyłączona, jednak prace naprawcze postępują zgodnie z planem. Estrada Poznańska apeluje o cierpliwość, ponieważ takie artystyczne projekty wymagają czasu i precyzji. Proces przygotowania i zamontowania nowych płytek jest skomplikowany i wymaga zaangażowania specjalistów.

Mieszkańcy Poznania, jak Maciej, którego spotkaliśmy na Placu Wolności, wyrażają swoje niezadowolenie z powodu nieczynności fontanny. – Nie podoba mi się to, że fontanna jeszcze nie działa. Powinni zadbać o to, aby najbardziej rozpoznawalna fontanna w Poznaniu działała i cieszyła oko przechodniów – mówi Maciej. Dodaje również, że obiekt powinien być lepiej utrzymany, a woda w fontannie często bywa brudna, co zabiera urok tego miejsca.

Podsumowanie

Fontanna na Placu Wolności, mimo że jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych punktów w Poznaniu, w tym roku pozostaje nieczynna z powodu aktów wandalizmu. Proces naprawy jest skomplikowany i czasochłonny, co opóźnia jej ponowne uruchomienie. Estrada Poznańska pracuje nad przywróceniem fontanny do pełnej funkcjonalności, prosząc jednocześnie mieszkańców o cierpliwość. Mimo obecnych trudności, fontanna pozostaje symbolem nowoczesności i artystycznego podejścia do miejskiej przestrzeni, a jej pełne uruchomienie z pewnością przywróci jej dawny blask.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika