Ulica Gwarna w Poznaniu, położona tuż obok skrzyżowania ze Świętym Marcinem, znajduje się w geograficznym centrum miasta. Pomimo tego przez wiele lat przypominała zaniedbaną uliczkę na obrzeżach. Jednak obecnie, dzięki inwestycjom w ramach Projektu Centrum, ulica zaczyna odzyskiwać dawny blask. Choć nawierzchnia została już odnowiona, przed mieszkańcami i władzami miasta stoi jeszcze wiele wyzwań związanych z remontem elewacji kamienic.

Przeczytaj również: Filia Biblioteki Raczyńskich – problemy z dostępnością

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Gwarna – nowa nawierzchnia i oświetlenie

Modernizacja ul. Gwarnej obejmowała przede wszystkim wymianę starego, połamanych płyt chodnikowych i popękanego asfaltu na nową kamienną kostkę. Dodatkowo zainstalowano energooszczędne oświetlenie uliczne, co znacząco poprawiło estetykę i bezpieczeństwo tej części miasta. Mimo tych pozytywnych zmian, wiele kamienic wciąż czeka na odnowienie elewacji, które nadałyby im dawny, historyczny wygląd.

Jak informuje Rafał Jaśkowiak, reprezentujący inwestora odpowiedzialnego za remont kamienicy przy ul. Gwarnej 8, prace nad odnowieniem budynku już się rozpoczęły. Zniknął już stary, nieestetyczny daszek, a budynek ma odzyskać swój dawny wygląd do trzeciego kwartału przyszłego roku. Jaśkowiak dodaje, że na parterze kamienicy powstaną dwa lokale użytkowe, co z pewnością ożywi tę część ulicy. W sąsiadującej kamienicy od południa również mają niebawem rozpocząć się prace remontowe, a kolejni właściciele przygotowują się do odnowienia swoich budynków.

Prowadzisz firmę budowlaną i poszukujesz dla niej pracowników? Mig construction zrobią to za Ciebie! Rekrutacja pracowników zza granicy to ich specjalność. Załatwią za Ciebie wszelkie formalności, a ty dostaniesz zgrany zespół wykwalifikowanych specjalistów danej dziedziny. Skontaktuj się, aby poznać ofertę.

Gwarna – symbol miasta również odzyska blask

Ważnym elementem modernizacji ul. Gwarnej jest również remont „Domu Książki” przy ul. 27 Grudnia. Charakterystyczny budynek, który od lat jest punktem orientacyjnym tej części miasta, przechodzi gruntowną renowację. Planowane jest odnowienie elewacji, powrót neonów na dach oraz stworzenie eleganckich apartamentów we wnętrzach. Na parterze budynku powstanie kawiarnio-księgarnia, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność tej lokalizacji.

Niestety, nie wszystkie budynki przy ul. Gwarnej mają zapewnioną przyszłość pełną blasku. Narożnik ul. Gwarnej i Św. Marcina, gdzie znajduje się dawny hotel Lech, nadal pozostaje zaniedbany. Ściany budynku są pokryte graffiti, a obiekt od lat jest zamknięty. Próby kontaktu z właścicielem w celu ustalenia planów remontowych nie przyniosły rezultatów. Dyrektorka Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, Joanna Bielawska-Pałczyńska, potwierdza, że nikt od lat nie interesował się stanem tego budynku.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Mobilizacja opornych właścicieli

Miasto stara się mobilizować właścicieli zaniedbanych budynków do podejmowania działań remontowych. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego regularnie przeprowadza kontrole i wydaje decyzje, które mają na celu zmuszenie właścicieli do zadbania o swoje nieruchomości. Działania te mają na celu poprawę estetyki ulicy i przywrócenie jej dawnej świetności.

Zastanawiasz się, jak mógłbyś zaoszczędzić, a przy tym dbać o ochronę środowiska?  Skontaktuj się z Energonautami. Ci specjaliści od świata energii, mają w swojej ofercie doradztwo w zakresie wyboru energooszczędnych usług, takich jak, np. pompa ciepła poznań czy fotowoltaika Poznań

Podsumowanie

Choć ul. Gwarna w Poznaniu zyskała nową nawierzchnię i oświetlenie, nadal czeka na pełną metamorfozę. Odnowienie elewacji kamienic to kluczowy element, który pozwoli tej ulicy naprawdę wypięknieć. Pomimo już rozpoczętych prac remontowych, wiele budynków wciąż czeka na swoją szansę na renowację. Miasto kontynuuje wysiłki, aby zmobilizować właścicieli do dbania o swoje nieruchomości, co pozwoli ul. Gwarnej stać się dumą Poznania.