W ostatnim czasie w wielkopolskich lasach ogłoszono trzeci, najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. Dlatego, strażacy wraz ze strażnikami leśnymi rozpoczęli intensywne patrolowanie terenów leśnych w ramach akcji „Bezpieczny Las 24”. W jakiej sytuacji są polskie lasy?

Przeczytaj również: Niebezpieczny owad w poznańskich lasach. Na co uważać?

Polskie lasy – akcja „Bezpieczny Las 24”

Ze względu na wysoki poziom zagrożenia pożarowego, strażnicy leśni wraz ze strażą pożarną zainicjowali akcję „Bezpieczny Las 24”. Polega ona głównie na wzmożonych patrolach lasów, podczas których strażnicy pilnują, aby spacerowicze nie stwarzali zagrożenia pożarowego.

90% pożarów jest spowodowanych przez ludzi, głównie z powodu nieostrożnego posługiwania się ogniem. Pomimo że akcja niedługo się kończy, działania prewencyjne będą kontynuowane, aby liczba pożarów była coraz mniejsza – informuje Tomasz Maćkowiak, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Polskie lasy mają wysoką podatność na pożary

Polskie lasy zajmują trzecie miejsce w Europie pod względem liczby pożarów, ustępując tylko Hiszpanii i Portugalii. Dominujące w Polsce lasy sosnowe są szczególnie narażone na ogień. Ponadto, ukształtowanie terenu sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia, a klimat cechuje się częstymi okresami suszy. Nawet po obfitych opadach deszczu woda szybko wsiąka lub wyparowuje, co prowadzi do ponownego wysuszenia ściółki leśnej.

– Mimo wszystko mamy bardzo dobre zabezpieczenie lasów i jesteśmy w czołówce pod względem lokalizacji oraz szybkiego reagowania na zagrożenia. Regularnie szkolimy się i współpracujemy ze strażą pożarną, co pozwala nam skutecznie chronić nasze lasy przed pożarami – dodaje Tomasz Maćkowiak.

Od kwietnia do początku czerwca na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych doszło do 61 pożarów, które spowodowały spalenie ponad 10 hektarów ziemi. Statystyki pokazują jednak, że liczba pożarów maleje z roku na rok dzięki wzmożonym działaniom prewencyjnym i zwiększonej świadomości społeczeństwa. W zeszłym roku odnotowano łącznie ponad 140 pożarów.

Zastanawiasz się, jak mógłbyś zaoszczędzić, a przy tym dbać o ochronę środowiska?  Skontaktuj się z Energonautami. Ci specjaliści od świata energii, mają w swojej ofercie doradztwo w zakresie wyboru energooszczędnych usług, takich jak, np. pompa ciepła poznań czy fotowoltaika Poznań

Jak chronić las przed pożarami?

Ze względu na wysokie ryzyko pożarów w polskich lasach, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Nie rozpalaj ognisk i nie grilluj w lesie. Można to robić 100 metrów od ściany lasu, ale w suchych i wietrznych warunkach lepiej z tego zrezygnować.
  • Unikaj wjeżdżania pojazdem do lasu. Rozgrzane części układu wydechowego mogą zapalić suchą ściółkę. W lasach są specjalne miejsca do bezpiecznego parkowania samochodów.

Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Zadbaj o swój komfort i wygodę! Sprawdź: Biurko komputerowe

Co zrobić w przypadku pożaru?

Jeśli dojdzie do pożaru, najważniejsze jest zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy próbować gasić ognia samodzielnie, ale natychmiast powiadomić służby ratunkowe, korzystając z numeru alarmowego 112 lub dzwoniąc bezpośrednio pod numer straży pożarnej.

– Ważne jest również dokładne określenie swojej lokalizacji oraz charakterystycznych znaków tego miejsca, aby służby mogły jak najszybciej dotrzeć na miejsce – tłumaczy Marcin Tecław, rzecznik prasowy poznańskiej straży pożarnej.

Dzięki wspólnym wysiłkom strażaków, strażników leśnych i społeczeństwa, mamy szansę skutecznie chronić nasze lasy przed pożarami i cieszyć się ich pięknem przez wiele lat.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika