Hotel Mercure Poznań, pierwszy luksusowy hotel w powojennej Polsce, obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia. Przez lata swojej działalności gościł wiele ważnych osobistości i stał się integralną częścią historii Poznania.

Przeczytaj również: Amerykańscy pisarze na UAM. Współpraca z polsko-amerykańską komisją Fulbrighta

Zadbaj o temperaturę powietrza w domu bądź biurze! Sprawdź: klimatyzator sklep

Hotel Mercure Poznań – historia

Historia Hotelu Mercure w Poznaniu rozpoczęła się po II wojnie światowej. W odpowiedzi na rosnącą popularność Targów Poznańskich i brak miejsc noclegowych, władze miasta i dyrekcja targów podjęły decyzję o budowie nowoczesnego obiektu blisko centrum targowego. Natomiast w 1959 roku Rada Ministrów zatwierdziła budowę hotelu, który pierwotnie nazwano „Merkury”.

Budowa, trwająca trzy lata, była dużym wydarzeniem dla mieszkańców Poznania, którzy regularnie odwiedzali plac budowy, by śledzić postępy. Jednakże, przed ukończeniem projektu zorganizowano konkurs, w którym mieszkańcy mogli zaproponować nazwę dla nowego obiektu. Ostatecznie wybrano nazwę „Hotel Merkury”. Uroczyste otwarcie hotelu odbyło się 2 czerwca 1964 roku.

Hotel oferował 650 miejsc noclegowych w 350 pokojach i 42 apartamentach. Ponadto, restaurację, sale bankietowe, kawiarnię z klubem hotelowym oraz nocny bar. Dzięki imponującej ofercie, hotel szybko zyskał popularność wśród Polaków i obcokrajowców, stając się kluczowym miejscem noclegowym dla uczestników Targów Poznańskich.

Dzień Babci powstał właśnie tu

Jednym z ciekawszych wydarzeń związanych z hotelem było powstanie Dnia Babci. Inicjatywa ta zrodziła się dzięki redaktorowi Ryszardowi Daneckiemu z „Expressu Poznańskiego”, który w styczniu 1965 roku zamówił w hotelowej cukierni tort dla Mieczysławy Ćwiklińskiej. Aktorka, grająca wówczas babcię w spektaklu „Drzewa umierają stojąc”, otrzymała tort z okazji swoich 85. urodzin. Ten gest zyskał ogromny rozgłos i przyczynił się do ustanowienia Dnia Babci.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Hotel Mercure Poznań – wielkie zmiany popularnego miejsca

W latach 1999-2002 hotel przeszedł gruntowną modernizację, aby spełnić standardy sieci Accor, do której został przyłączony. Modernizacja obejmowała powiększenie pokoi, dostosowanie wszystkich elementów do wymogów przeciwpożarowych i technicznych oraz zmianę elewacji budynku. W ramach modernizacji stworzono także apartament dla najważniejszych gości, wyposażony w kuloodporne szyby i pokoje dla ochrony.

Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Zadbaj o swój komfort i wygodę! Sprawdź: Biurko komputerowe

Hotel odwiedziły ważne polskie osobistości

Przez sześć dekad istnienia hotelu, Mercure Poznań gościł wielu znanych artystów, polityków i biznesmenów. Położenie blisko Targów Poznańskich uczyniło go miejscem spotkań dla wielu znaczących postaci. Co więcej, w hotelu zatrzymywali się m.in. Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Jerzy Buzek i Aleksander Kwaśniewski.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Obchody urodzin hotelu Mercure Poznań

Z okazji 60-lecia hotelu, jego właściciele postanowili przenieść kuchnię restauracyjną do czasów powstania tego miejsca. Stworzyli specjalne menu, które zabiera miłośników kuchni w podróż przez lata 70. i 80. XX wieku. W menu znajdują się klasyki kuchni tamtego okresu, takie jak tournedos z polędwicy na grzance „Rossini” z sosem maderowym, stroganow czy krem czekoladowy „Merkury”. Dania zostały wybrane we współpracy z pracownikami hotelu, którzy pracowali tam w latach 70. i 80.

Karta menu będzie regularnie zmieniana, aby każdy mógł spróbować wielu popularnych dań z dawnych lat. Hotel Mercure Poznań, z bogatą historią i dbałością o tradycje, nadal pozostaje jednym z kluczowych miejsc na mapie Poznania.

Potrzebny Ci klimatyzator do domu? Zapoznaj się z ofertą sklepu Jestu!