W 2023 roku prawa do festiwalu Malta przejęła Dominika Kulczyk. Impreza kulturalna miała się odbyć w czerwcu, jednak w wyniku komplikacji odbędzie się we wrześniu. Kiedy dokładnie Malta Festival 2024?

Przeczytaj również: Najdroższa drużyna Euro 2024. Polska daleko w tyle

Potrzebny Ci klimatyzator do domu? Zapoznaj się z ofertą sklepu Jestu!

Historia festiwalu

Pierwsza edycja Malta Festival odbyła się w 1991 roku. Dla poznaniaków był to „zryw wolności po komunistycznych latach”. Poznańska impreza teatrów ulicznych wyszła na ulice i przez lata zabawiała oraz ukulturalniała mieszkańców Poznania. Była też silnym czynnikiem przyciągającym turystów z innych regionów Polski, a nawet zagranicy. Wieloletnim dyrektorem festiwalu był Michał Merczyński.

– W przeszłości, zwłaszcza w pierwszej dekadzie festiwal skupiał się głównie nad jeziorem Malta. Tam prezentowaliśmy wielkie widowiska. Później organizowaliśmy mnóstwo dużych koncertów, które w pewnym stopniu zastępowały poznaniakom te widowiska. Na przykład koncerty, takie jak Nine Inch Nails, Jane’s Addiction czy Sinéad O’Connor. Oprócz tego, w ramach działalności Fundacji Malta, mieliśmy koncert dekady, czyli występ Radiohead. To były lata 2000-2010. Następnie po 2010 r. nadszedł kolejny okres, który można nazwać dekadą Malty, gdzie dominowały idiomy. Jednak nie porzuciliśmy miasta i otwartej formuły festiwalu. Nadal mieliśmy pl. Wolności i Generator Malta, które stanowiły serce festiwalu – mówił Michał Merczyński.

Zastanawiasz się, jak mógłbyś zaoszczędzić, a przy tym dbać o ochronę środowiska?  Skontaktuj się z Energonautami. Ci specjaliści od świata energii, mają w swojej ofercie doradztwo w zakresie wyboru energooszczędnych usług, takich jak, np. pompa ciepła poznań czy fotowoltaika Poznań

Malta Festival 2024 – skąd turbulencje?

Dyrektor Malty, Michał Merczyński, w 2023 roku podjął decyzję o odejściu. Swój wybór argumentował niewystarczającym finansowaniem ze strony państwa i miasta, a także problemami organizacyjnymi. Miasto Poznań odpowiedziało na zarzuty, że nie może spłacać długów fundacji. Urzędnicy dodali też, że „Malta” otrzymała w zeszłym roku jedną dziesiątą budżetu założonego w konkursie na roczną działalność wszystkich poznańskich NGO z sektora kultury. W ostatniej dekadzie festiwal dostał 24 mln złotych. Mimo tego, w 2023 roku przyszłość festiwalu stanęła pod dużym znakiem zapytania.

List otwarty z poparciem dla kontynuacji organizacji Malty podpisały znane nazwiska ze świata sztuki, w tym noblista Orhan Pamuk oraz nagradzana reżyserka Agnieszka Holland. Swoje poparcie wyrażali też m.in. Andrzej Chyra, Romeo Castallucci, Anda Rottenberg. Komisja Dialogu Obywatelskiego wyraziła gotowość do rozpoczęcia szerokiej dyskusji na temat przyszłości teatralnego festiwalu.

Na ratunek festiwalowi przyszła miliarderka Dominika Kulczyk, która zakupiła prawa do marki Malta Festiwal.

– Jeśli wierzymy, że kultura i sztuka zmieniają rzeczywistość – a właśnie zmiana rzeczywistości kobiet jest moim celem i celem Kulczyk Foundation, którą kieruję – to zaangażowanie w Festiwal Malta idealnie wpisuje się w naszą strategię działań. Poprzez organizację festiwalu, który miałby za zadanie wzmacniać kobiety, wskazywać na ich problemy, promować równowagę w podejściu do kobiet i mężczyzn oraz budować harmonię pomiędzy tymi dwoma światami, będziemy w stanie sukcesywnie poprawiać sytuację kobiet i zmieniać podejście mężczyzn – wyjaśniła Dominika Kulczyk.

Komponujesz domową biblioteczkę? Sprawdź ofertę – regał na książki

Kiedy odbędzie się Malta Festival 2024?

Nową dyrektorką festiwalu została Karolina Rozwód. To managerka kultury i iberystka, która do stycznia 2024 kierowała Teatrem Starym w Lublinie. Jednak pod koniec maja reżyserka zrezygnowała z bycia dyrektorką festiwalu Malta.

Sam festiwal, początkowo zaplanowany na czerwiec, odbędzie się od 7 do 15 września. Miasto przeznaczyło dotację w wysokości 450 tys. zł.

– Tegoroczna edycja Festiwalu Malta zapowiada się jako wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu kulturalnym Poznania. Dzięki zaangażowaniu Dominiki Kulczyk, festiwal kładzie szczególny nacisk na rolę kobiet w sztuce i kulturze, podkreślając ich głosy i perspektywy. To nowy rozdział w ponad trzydziestoletniej historii festiwalu, który niezmiennie promuje kulturę i sztukę na najwyższym poziomie – informuje Weronika Oszkiewicz z Malta Festival.

W ramach Malta Festival 2024 zaplanowano ponad 200 wydarzeń w ponad 30 lokalizacjach na terenie całego miasta.

– W tym roku Malta Festival wznosi toast za MIŁOŚĆ, koncentrując się na trzech głównych wartościach: kobiety, natura i przyszłość. Program obejmuje świeże spojrzenie na sztukę uliczną, fantastyczne spektakle teatralne i unikalne świętowanie wspólnoty – dodaje Weronika Oszkiewicz z Malta Festival.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.