Za kilka dni na brzegach Warty w Poznaniu miała odbyć się Parada Sobótkowa, na którą mieszkańcy z niecierpliwością czekali. To barwne wydarzenie, łączące słowiańską tradycję ludową z lokalnym zwyczajem obchodów poznańskich Wianków, przyciągało tłumy. Niestety, organizacja tegorocznej parady stanęła pod znakiem zapytania. Stało się tak po nagłym odwołaniu pełnomocnika prezydenta Poznania ds. marki Poznań, który nadzorował ten projekt.

Przeczytaj również: Hotel Mercure Poznań obchodzi 60. urodziny

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Parada Sobótkowa – tradycja

Parada Sobótkowa to wydarzenie mające swoje korzenie w słowiańskiej tradycji ludowej, wzbogacone o lokalne elementy obchodów poznańskich Wianków. W zeszłym roku, po długiej przerwie, parada powróciła. Gromadząc wielu uczestników i widzów, którzy podziwiali kolorowe tratwy i łodzie przepływające przez Wartę. Wzbudziło to duże zainteresowanie mieszkańców i turystów.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Problemy organizacyjne

W tym roku również zaplanowano paradę, jednak niespodziewanie, na kilka dni przed planowanym terminem, odwołano pełnomocnika prezydenta Poznania ds. marki Poznań, odpowiedzialnego za nadzór nad projektem. Informację o odwołaniu imprezy przekazała na swoich mediach społecznościowych Katarzyna Wala, koordynatorka Parady Sobótkowej. W swoim wpisie Wala wyraziła rozczarowanie i smutek, informując, że otrzymała telefon z Gabinetu Prezydenta Poznania, w którym poinformowano ją o odwołaniu festiwalu i parady.

Pod wpisem Katarzyny Wali zawrzało. Wiele osób wyraziło swoje niezadowolenie i oburzenie, w tym radna miejska Dorota Bonk-Hammermeister, która nazwała tę sytuację skandalem. Zarzuciła władzom miasta, że poinformowanie organizatorki o odwołaniu wydarzenia na 10 dni przed jego terminem jest niedopuszczalne.

Jak poinformował Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta, przyczyną rozwiązania umowy z pełnomocnikiem ds. marki Poznań, Cezarym Tylińskim, było naruszenie wewnętrznych procedur obowiązujących w Urzędzie Miasta Poznania. To właśnie Tyliński nadzorował organizację Parady Sobótkowej, a jego zwolnienie wprowadziło zamieszanie i postawiło pod znakiem zapytania realizację wydarzenia.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Czy Parada Sobótkowa zostanie uratowana?

Mimo początkowego zamieszania, w czwartek pojawiła się nadzieja, że Parada Sobótkowa jednak się odbędzie. Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza”, miasto zleciło organizację wydarzenia Estradzie Poznańskiej. Katarzyna Wala potwierdziła te informacje, wyrażając nadzieję na pozytywne rozwiązanie sytuacji dzięki zaangażowaniu różnych osób i instytucji. Wspomniała, że trwają jeszcze ustalenia szczegółów, ale działania dyrekcji i zespołu Estrady Poznańskiej są obiecujące.

Potrzebny Ci klimatyzator do domu? Zapoznaj się z ofertą sklepu Jestu!

Podsumowanie

Parada Sobótkowa w Poznaniu, która łączy tradycje słowiańskie z lokalnymi zwyczajami, stanęła pod znakiem zapytania z powodu odwołania pełnomocnika odpowiedzialnego za jej organizację. Dzięki zaangażowaniu różnych osób i instytucji, istnieje jednak szansa, że wydarzenie mimo wszystko się odbędzie, a mieszkańcy Poznania będą mogli cieszyć się kolorowym widowiskiem na brzegach Warty.