W Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu miała miejsce przełomowa operacja kardiologiczna, która może zrewolucjonizować kardiologię w Polsce. Lekarze wszczepili najnowocześniejszy, bezelektrodowy stymulator serca Micra AV 2.0 firmy Medtronic US, co było pierwszym takim zabiegiem w kraju.

Przeczytaj również: Sukces w Poznaniu. Tramwaje Moderusy Gamma powracają na Trasę PST

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Wyjątkowy przypadek pacjentki

Pacjentką była 71-letnia kobieta, która kilka lat temu miała wszczepiony konwencjonalny stymulator elektrodowy. Kobieta miała za sobą trudną walkę z nowotworem przewodu pokarmowego, w wyniku której usunięto jej jelito grube oraz częściowo cienkie. Co skazało ją na żywienie dożylne. Niestety, długoterminowa obecność cewników naczyniowych do żywienia stanowiła źródło poważnego ryzyka zakażeń, szczególnie przy osłabionej odporności.

Kilka tygodni temu pacjentka doznała zagrażającego życiu zakażenia krwi oraz infekcji struktur serca. To wymagało natychmiastowego usunięcia dotychczasowego stymulatora serca wraz z elektrodami. Ponadto, jej serce nie funkcjonowało samodzielnie, była całkowicie zależna od elektrostymulacji. Co więcej, jedyną możliwością ratowania życia było zastąpienie konwencjonalnego stymulatora nowoczesnym urządzeniem bezelektrodowym, zakotwiczonym bezpośrednio w mięśniu prawej komory serca.

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Operacja kardiologiczna a nowoczesna technologia w polskiej kardiologii

Micra AV 2.0 to najnowszy model bezelektrodowego stymulatora serca, charakteryzujący się wydłużoną żywotnością – nawet do 15 lat – oraz najnowszymi algorytmami, które synchronizują skurcz komór z przedsionkami. Wszczepienia tego nowoczesnego urządzenia dokonał dr Michał Guliński z Oddziału Kardiologii WSzM wspólnie z prof. Przemysławem Mitkowskim z Kliniki Kardiologii Szpitala Klinicznego UM.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Operacja kardiologiczna – sukces

Rzeczniczka prasowa szpitala, Zuzanna Pankros, poinformowała, że zabieg przebiegł pomyślnie. Pacjentka już w godzinach wieczornych wróciła do pełnej aktywności, co jest niezwykle obiecującym wynikiem tej nowoczesnej metody leczenia.

Lekarze ze Szpitala im. J. Strusia mają już doświadczenie w wszczepianiu bezelektrodowych stymulatorów serca, jednak po raz pierwszy wykorzystali model Micra AV 2.0, co stanowi ważny krok naprzód w polskiej kardiologii. Wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz zaawansowanych urządzeń medycznych otwiera nowe możliwości w leczeniu pacjentów z poważnymi schorzeniami serca. Ponadto, zapewnia im lepszą jakość życia i większe szanse na pełne wyzdrowienie.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Perspektywy na przyszłość

Ten sukces jest dowodem na to, że polska kardiologia nie ustępuje światowym standardom i potrafi wdrażać najnowsze technologie medyczne. Co więcej, wszczepienie Micry AV 2.0 stanowi ważny krok w rozwoju innowacyjnych metod leczenia serca, które mogą przynieść korzyści wielu pacjentom w Polsce.