W zeszłym roku zaprezentowano koncepcję nowego dworca Poznań Główny, który według szacunków miałby kosztować około 5 miliardów złotych. Czy dojdzie do realizacji?

Przeczytaj również: Rewolucyjna operacja kardiologiczna w Poznaniu

Zadbaj o swoją wygodę i przestrzeń do pracy! Biurko gabinetowe – ergonomiczne rozwiązanie do Twojego biura.

Nowy Dworzec Poznań Główny

W grudniu 2023 roku przedstawiono szeroko dyskutowaną wizję budowy nowego dworca Poznań Główny oraz kompleksowej modernizacji infrastruktury kolejowej w regionie. Początkowo szacowano, że całość projektu będzie kosztować około 1 miliard złotych. Jednak po licznych dyskusjach i analizach, szacowane koszty wzrosły do 5 miliardów złotych. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na wykonawcę projektu modernizacji poznańskiego węzła kolejowego, co potwierdziło plany.

Modernizacja węzła kolejowego w Poznaniu stała się również kluczowym elementem kampanii wyborczej Jacka Jaśkowiaka, który zobowiązał się do wsparcia realizacji tego ambitnego planu, jeśli mieszkańcy wybiorą go na prezydenta miasta.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Czy plany zostaną sfinalizowane?

Pomimo szeroko dyskutowanych planów, jak dotąd nie podjęto żadnych konkretnych działań w kierunku realizacji nowego dworca Poznań Główny oraz modernizacji infrastruktury kolejowej.

– Pomysł na przebudowę Poznania Głównego, wyceniamy obecnie na 5 miliardów złotych, które nie są zapisane w żadnym krajowym programie finansowym. Oznacza to więc, że fizycznie nie mamy tych pieniędzy – powiedział portalowi Transport Publiczny, Piotr Malepszak, wiceminister infrastruktury.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Dworzec Poznań Główny – wyzwania i perspektywy

Piotr Malepszak podkreśla, że mimo istniejących planów budowy nowego dworca Poznań Główny oraz modernizacji infrastruktury kolejowej, istnieje potrzeba dokładnej analizy ekonomicznej i potrzeb pasażerskich. Zdaniem ministra, wzrost do 100 tysięcy pasażerów dziennie w 2050 roku nie uzasadnia tak dużej inwestycji. Sugeruje on mniejsze, szybsze i tańsze działania, takie jak budowa peronów czołowych od strony południowej czy optymalizacja czasów postoju pociągów. Minister podkreśla również, że decyzje powinno się podejmować na podstawie konkretnych danych i symulacji dotyczących ruchu kolejowego w Poznaniu.

Ostateczny kształt i realizacja nowego dworca będą zależały od dalszych analiz oraz dostępnych środków finansowych. Na ten moment, pomimo ambitnych planów, przyszłość nowego dworca Poznań Główny pozostaje niepewna.

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep