Ciepła i deszczowa pogoda spowodowała, że w poznańskich lasach już w czerwcu w poznańskich lasach można natknąć się na różnorodne grzyby, takie jak kurki i prawdziwki. Leśna stołówka serwuje również świeże jagody, co zaskakuje wielu miłośników natury. Chociaż sezon grzybowy w Polsce zazwyczaj kojarzony jest z jesienią, to obecne warunki atmosferyczne sprzyjają wcześniejszemu pojawianiu się tych leśnych skarbów.

Przeczytaj również: Policyjna mapa śmierci. Dlaczego powstała i jakie ma znaczenie?

Potrzebny Ci klimatyzator do domu? Zapoznaj się z ofertą sklepu Jestu!

Obfitość grzybów w poznańskich lasach

Ciepłe temperatury w połączeniu z regularnymi opadami deszczu stworzyły idealne warunki do rozwoju grzybów w poznańskich lasach. Jak informuje Tomasz Maćkowiak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, jednymi z pierwszych grzybów pojawiających się o tej porze roku są kurki, czyli pieprznik jadalny. W niektórych regionach Polski pojawiły się już także prawdziwki, a w lasach liściastych wokół Poznania można je spotkać sporadycznie.

Poznaniacy mają wiele miejsc do zbierania grzybów, w tym Puszczę Notecką, gdzie dominuje bór sosnowy z podszyciem mchu, co ułatwia poszukiwanie grzybów. W takich lasach najczęściej można znaleźć podgrzybki, maślaki i koźlaki. Obecna pogoda, sprzyjająca wilgoci i ciepłu, jest idealna dla grzybów.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Limity na grzyby w Polsce

W Polsce nie obowiązują limity dotyczące ilości grzybów, które można zebrać. Jest to inna sytuacja niż w niektórych krajach zachodnich, gdzie takie limity istnieją. Ważne jest jednak, aby zbierać tylko te grzyby, co do których mamy pewność, że są jadalne. Warto skonsultować się ze specjalistami lub korzystać z atlasów i aplikacji na telefonach.

– Możemy sprawdzić grzyby w sanepidzie, korzystać z atlasów, ale nic nie zastąpi wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie – mówi Tomasz Maćkowiak. – W Polsce jest ponad 100 jadalnych grzybów, ale przeciętny grzybiarz zna zaledwie kilka z nich. Wytrawni grzybiarze potrafią zbierać grzyby przez cały rok, nawet zimą pod śniegiem.

Poszukujesz mebli, aby urządzić swoje biuro? Meble biurowe Poznań – ergonomia i design w jednym! 

Zbieranie jagód w poznańskich lasach

W poznańskich lasach można również znaleźć jagody, które są bogatym źródłem witaminy C. Ważne jest jednak, aby przed jedzeniem dokładnie je umyć, ponieważ mogą zawierać szkodliwe bakterie. Jagody powinno się zbierać ręcznie, aby nie niszczyć krzewinek. Używanie urządzeń do zbierania jagód może prowadzić do otrzymania mandatu od strażników leśnych.

– Zbieranie jagód ręcznie jest ważne, ponieważ chroni krzewinki. Używanie urządzeń niszczy rośliny, co jest karane mandatem – tłumaczy Tomasz Maćkowiak.

Poznańskie lasy oferują w tym roku wyjątkową obfitość grzybów i jagód już w czerwcu. To idealny czas, aby wybrać się na spacer i cieszyć się darami natury, pamiętając jednocześnie o zasadach bezpiecznego zbierania.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.