Kórnik, malownicza miejscowość położona niedaleko Poznania, kusi nie tylko swoim urokliwym zamkiem, ale i bogactwem naturalnych atrakcji oraz wyjątkowym klimatem. Choć niewielka, ta miejscowość pełna jest historii i zapierających dech w piersiach widoków, które czekają, aby je odkryć. Kojarzony jest z Zamkiem Kórnickim, jednak to nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić. Z racji na niedaleką odległość od Poznania i wygodny dojazd jest idealnym miejscem na weekendowy wyjazd.

Przeczytaj również: Fundusze Europejskie dla Wielkopolski. Inwestycje w OZE i gospodarkę obiegu zamkniętego

Zmagasz się z kontuzją bądź inną dolegliwością cielesną? Polecamy kontakt z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, Szymonem Budnikiem. Specjalista udzieli Ci pomocy w ramach usług masaż Poznań i fizjoterapia Poznań.

Kórnik – historia zamku

Zamek Kórnicki to nie tylko wizytówka miasteczka, ale także świadek burzliwej historii. Znajdujący się tu zamek, otoczony zielonymi terenami arboretum, zaprasza do odkrywania tajemniczej przeszłości i bogactwa botanicznego. Legenda o Białej Damie, czyli Teofilii Działyńskiej, dodaje zamkowi niepowtarzalnego uroku. Opowieści o jej postaci wciąż żyją wśród gości odwiedzających te piękne miejsca.Mowa oczywiście o Teofilii Działyńskiej. Dama po śmierci pierwszego mężna i rozwodzie z drugim zadecydowała, że zajmie się rozwojem Kórnika. Zaczęła od przebudowy pałacu. Budowała również drogi, tamy, wiatraki i młyny. Pańszczyznę zamieniła na czynsze dzierżawcze. Jak głosi legenda, tuż przed północą Biała Dama schodzi z obrazu i zmierza w stronę tarasu. Gdy na zegarach wybija północ Teofilę zabiera rycerz na czarnym koniu. Bilety do Zamku Kórnickiego dostępne są w cenie 16 złotych normlany i 8 złotych ulgowy.

Komponujesz domową biblioteczkę? Sprawdź ofertę – regał na książki

Kórnik ze swoim Arboretum i alpakami

Arboretum Kórnickie to prawdziwy raj dla miłośników natury i pięknych ogrodów. Rozciągające się na ponad 50 hektarach, park z ponad 3000 gatunkami roślin, w tym egzotycznymi, zachwyca każdego, kto tu zawita. Latem ogrody kwitną w pełni, otulając gości zapachami jaśminowców, lip i hortensji. Dla najmłodszych przewidziano specjalne miejsca do zabawy, a dla odwiedzających ścieżki edukacyjne i polany piknikowe.

Niezwykłą atrakcją Kórnika są również Alpaki w Zalpakoo. Te sympatyczne stworzenia pochodzące z Peru stały się nieodłącznym elementem lokalnego krajobrazu. Możliwość karmienia alpak i degustacji peruwiańskiej kawy to niezapomniane doświadczenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Muzyka i kultura. Festiwal w Kórniku

Letnie niedziele w Kórniku to czas koncertów i wydarzeń kulturalnych. Festiwal „Muzyka z Kórnika” przyciąga artystów z różnych dziedzin muzycznych, od muzyki klasycznej po przeboje lat 70., 80. i 90. To idealna okazja, aby w niepowtarzalnym otoczeniu arboretum delektować się dźwiękami muzyki na świeżym powietrzu.

Dla pasjonatów ogrodnictwa wizytą obowiązkową są Szkółki Kórnickie, które sięgają swoimi korzeniami aż do XIX wieku. Znajdziemy tu szeroki wybór drzew, krzewów, kwiatów i ziół, które można zakupić, aby stworzyć własny ogród marzeń. Dodatkowym atutem jest możliwość zakupu świeżych ziół i warzyw, idealnych na domowy stół.

Poznaj ofertę sklepu Jestu! Sprawdź: stacje ładowania samochodów elektrycznych, klimatyzator sklep

Podsumowanie

Kórnika to miejsce, które zaskakuje swoją różnorodnością i przyjaznym klimatem. Idealne na weekendowy wypad z Poznania, oferuje nie tylko piękne zabytki i urokliwe zakątki natury, ale i wyjątkowe atrakcje, które czekają na odkrycie. Dla miłośników historii, przyrody i kultury – Kórnika nie można przegapić!