Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu (ZTM) przedstawił najnowsze dane dotyczące liczby pasażerów oraz struktury sprzedaży biletów w 2023 roku. Informacje te zostały zaprezentowane przez dyrektora ZTM, Jana Gosiewskiego, podczas posiedzenia Komisji Transportu Rady Miasta Poznania.

Przeczytaj również: Rząd dofinansuje zakup elektryków? „Mój Rower Elektryczny”

Problem z samochodem? Potrzebujesz profesjonalnej pomocy. Sprawdź: Mechanik samochodowy Poznań

ZTM – liczba Pasażerów w 2023 Roku

Według danych ZTM, liczba przejazdów w 2023 roku wyniosła ponad 251 milionów. To oznacza wyraźne odbicie po spadku spowodowanym pandemią COVID-19, jednak liczba ta nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed pandemii. Dla porównania, w 2019 roku liczba przejazdów wyniosła ponad 255 milionów, a w 2018 roku przekroczyła 259 milionów.

Urzędnicy wskazują, że pewne zmiany w liczbie pasażerów mogą być związane z utrzymaniem pracy zdalnej w niektórych firmach. Dzięki temu część osób korzysta z transportu publicznego rzadziej niż przed pandemią.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Struktura sprzedaży biletów

Analiza struktury sprzedaży biletów pokazuje, że bilety długookresowe nadal cieszą się największą popularnością wśród pasażerów. Niemniej jednak, zauważalny jest wzrost sprzedaży biletów jednorazowych oraz biletów przystankowych nabywanych przez t-portmonetkę. Może to być wynikiem zmian w trybie pracy wprowadzonych podczas pandemii.

Jeśli chodzi o kanały sprzedaży, najwięcej biletów sprzedawanych jest w stacjonarnych biletomatach. Kolejne miejsca zajmują zakupy przez telefony komórkowe, punkty obsługi klienta oraz internet. ZTM rozważa modyfikację systemu PEKA, aby t-portmonetka była dostępna również w aplikacjach mobilnych. W tym celu Miasto planuje ubiegać się o środki z funduszy europejskich.

Komponujesz domową biblioteczkę? Sprawdź ofertę – regał na książki

Wnioski

Dane przedstawione przez dyrektora Jana Gosiewskiego wskazują na pozytywne zmiany w liczbie pasażerów korzystających z transportu publicznego w Poznaniu po pandemii. Chociaż liczba przejazdów nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed pandemii, obserwowany wzrost jest krokiem w dobrym kierunku. Zwiększona sprzedaż biletów jednorazowych i przystankowych może świadczyć o zmianach w zachowaniach pasażerów, związanych z nowymi formami pracy. Planowane modyfikacje systemu PEKA mogą dodatkowo ułatwić korzystanie z transportu publicznego i przyczynić się do dalszego wzrostu liczby pasażerów.

Zmagasz się z kontuzją bądź inną dolegliwością cielesną? Polecamy kontakt z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, Szymonem Budnikiem. Specjalista udzieli Ci pomocy w ramach usług masaż Poznań i fizjoterapia Poznań.