AI, czyli sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej wszechobecnym narzędziem, wykorzystywanym zarówno w życiu codziennym, jak i w edukacji. Jej możliwości generowania długich i złożonych tekstów na dowolny temat w krótkim czasie budzą jednak pytania o wiarygodność i potencjalne zagrożenia. Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu postanowili przyjrzeć się temu bliżej. Przeprowadzili eksperyment sprawdzający, jak dobrze studenci radzą sobie z analizą tekstów generowanych przez AI. Wyniki badań wskazują na wyzwania, ale też możliwości, które niesie za sobą rozwój technologii.

Przeczytaj również: Choinka prosto z lasu! Akcja leśników

Marzysz o budowie wyjątkowego domu? Rekomendujemy biuro projektowe Poznań. Specjaliści przygotują dla Ciebie indywidualny projekt domu i zapewnią jego realizację!

Eksperyment. Weryfikacja treści i manipulacje AI

W ramach badania studenci otrzymali zadanie przygotowania esejów w języku polskim na wybrane tematy, wykorzystując do tego narzędzia AI. Kluczowym aspektem nie było jednak samo stworzenie tekstu, ale jego krytyczna analiza. Uczestnicy mieli za zadanie:

  • Sprawdzić wiarygodność przedstawionych informacji,
  • Zidentyfikować i poprawić nieścisłości,
  • Wychwycić fałszywe informacje celowo wprowadzone przez AI.

Badacze celowo poprosili generatory treści o umieszczanie w tekstach błędnych danych, aby ocenić, czy użytkownicy są w stanie je rozpoznać. Eksperyment pokazał, że choć teksty brzmiały wiarygodnie, brak źródeł informacji znacznie utrudniał ich weryfikację. Wykrywanie fałszywych danych było szczególnie trudne w przypadku długich esejów.

Zadbaj o swoją wygodę i przestrzeń do pracy! Biurko gabinetowe – ergonomiczne rozwiązanie do Twojego biura.

Problemy i możliwości. Co wykazały badania?

Jednym z największych wyzwań była niezdolność AI do automatycznego podawania źródeł informacji, a to ograniczało możliwości weryfikacji. Ponadto, AI generuje różnorodne treści, które często różnią się stylem i formą, co utrudnia wykrywanie plagiatu. Modele językowe mają tendencję do tworzenia treści zawierających błędy lub wprowadzających w błąd. To może prowadzić do poważnych konsekwencji, jeśli użytkownicy ich nie rozpoznają.

AI a edukacja. Jak znaleźć złoty środek?

Badanie pokazuje, że sztuczna inteligencja, choć niezwykle użyteczna, wymaga odpowiedzialnego podejścia. Niezbędne jest wprowadzenie mechanizmów weryfikacji treści oraz rozwijanie umiejętności krytycznej analizy wśród użytkowników. Tylko w ten sposób można w pełni wykorzystać potencjał tej technologii, minimalizując ryzyko dezinformacji i innych niepożądanych skutków.

Czy AI zrewolucjonizuje edukację? Na to pytanie odpowiedź przyniosą zapewne kolejne badania i rozwój technologii.

Prowadzisz firmę budowlaną i poszukujesz dla niej pracowników? Sprawdź: pracownicy z zagranicy Poznań. Workdei załatwi za Ciebie wszelkie formalności, a ty dostaniesz zgrany zespół wykwalifikowanych specjalistów danej dziedziny. Skontaktuj się, aby poznać ofertę.