Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) ogłaszają cykliczną akcję krwiodawstwa na dworcu autobusowym Poznań Główny, gdzie staną krwiobusy. Inicjatywa o nazwie „Oddaj krew – uratuj życie” ma na celu zwiększenie dostępności krwi. Zwłaszcza w okresie zimowym, gdy zapotrzebowanie na jednostki krwi wzrasta.

Przeczytaj również: Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową siedzibę!

Wiadomości Poznań – rzetelne źródło informacji

Akcja RCKiK – apel:

Obecnie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu sygnalizuje szczególną potrzebę krwi grup: 0 Rh- oraz A Rh-. Sezon zimowy niesie ze sobą wzmożoną zachorowalność i utrudnienia w regularnym oddawaniu krwi. Co sprawia, że akcje mobilne stają się kluczowym elementem utrzymania odpowiednich zapasów.

Dworzec autobusowy Poznań Główny został wybrany jako centralne miejsce akcji, z uwagi na intensywny ruch podróżnych i mieszkańców w ciągu dnia. Krwiobus, ulokowany przy stanowisku numer 5, będzie czekał na chętnych dawców we wtorki i piątki. W godzinach od 8:00 do 14:00, począwszy od piątku, 12 stycznia.

Oddaj krew na dworcu, weź udział w akcji

Jak zostać dawcą krwi?

Aby stać się dawcą krwi, wystarczy spełnić kilka prostych warunków. Osoba w wieku 18-65 lat, ciesząca się dobrym zdrowiem i pozbawiona przeciwwskazań medycznych, może wziąć udział w akcji. Szczegółowe informacje dotyczące wymagań można znaleźć na oficjalnej stronie RCKiK, choć ostateczną decyzję podejmuje lekarz na podstawie badań i wywiadu.

Przed samym oddaniem krwi zaleca się spożycie lekkostrawnego posiłku oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Dodatkowo, ograniczenie palenia papierosów przed akcją jest zalecane. W trakcie oddawania krwi konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Procedura jest szybka i bezbolesna, a każda oddana kropla krwi może znacząco wpłynąć na poprawę stanu zdrowia pacjentów potrzebujących transfuzji krwi. Zachęcamy wszystkich chętnych mieszkańców Poznania do udziału w tej szlachetnej akcji, która może uratować życie.