Teatr Muzyczny w Poznaniu od 1956 roku ma swoją siedzibę w modernistycznym gmachu Domu Żołnierza. Znajduje się on przy ul. Niezłomnych i został wybudowany według projektu Władysława Czarneckiego. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie społeczne sztukami teatralnymi, przestrzeń ta jest niewielka i nie spełnia wymogów sceny musicalowej. Z tego powodu zespół instytucji od lat zabiegał o budowę nowego obiektu.

Dowiedz się również: Oficjalny koniec galerii Malta! Ruszyła rozbiórka

Teatr Muzyczny w zupełnie nowej lokalizacji

Miłośnicy sztuki i kultury w Poznaniu mogą zacierać ręce z ekscytacji. Ogłoszono budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego, która obiecuje stać się prawdziwym perłą w koronie kulturalnej miasta. Projekt ten to rezultat długoletnich planów i zaangażowania społeczności lokalnej w rozwój dziedziny artystycznej.

W roku 2019 mieliśmy okazję zerknąć w przyszłość kulturalnej mapy Poznania, gdy Atelier Loegler Architekci zwyciężyło w międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Muzycznego. Zakończono przetarg na realizację tego ambitnego projektu, który ma przyczynić się do powstania największego teatru muzycznego w Polsce.

Jak będzie wyglądał nowy Teatr Muzyczny w Poznaniu?

Przetarg, rozpisany według zasady „doprojektuj i wybuduj”, obejmuje kompleksowy rozwój budynku wraz z otoczeniem. Nowa siedziba Teatru Muzycznego, planowana na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Skośnej, ma stać się unikatowym miejscem o powierzchni kubatury wynoszącej 170 tysięcy metrów sześciennych. Będzie to pierwszy teatr w historii powojennego Poznania, zbudowany od podstaw. Jego uroczyste otwarcie planowane jest na koniec 2026 roku.

Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, podkreśla, że ta nowa siedziba będzie nie tylko nowoczesna, ale również symboliczna. Otwarcie w 2026 roku zbiegnie się z jubileuszem 70-lecia istnienia teatru. C stanowić będzie wyjątkowy prezent dla wszystkich osób związanych z tą instytucją od 1956 roku.

Projekt Atelier Loegler Architekci przewiduje nowoczesny budynek, który stanie się sercem kulturalnym miasta. Sala główna z widownią na 1200 osób, sala kameralna na ponad 300 miejsc, restauracja z salą bankietową, Park Wody i Muzyki zasilany wodą retencjonowaną z dachu – to wszystko tworzyć będzie przestrzeń sprzyjającą różnorodnym wydarzeniom artystycznym.

Warte uwagi: Przekształcenie restauracji „Pomylone Gary”

Dostępność dla wszystkich, bez wykluczeń!

Ważnym aspektem projektu jest dostępność dla wszystkich widzów, w tym osób z niepełnosprawnościami. Przewiduje się m.in. dostosowanie dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami, specjalne miejsca dla osób poruszających się na wózkach. Ponadto, dostęp do sceny dostosowany dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Zaplanowano również zestawy słuchawkowe z audiodeskrypcją, co umożliwi realizację spektakli dla osób niewidomych i niedowidzących.

Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową siedzibę

Nowy Teatr Muzyczny w Poznaniu. Kiedy możemy się go spodziewać?

Zgodnie z najnowszymi danymi, inwestycja ma być zakończona w 2027 roku. Harmonogram przewiduje wybór Generalnego Wykonawcy i rozpoczęcie prac ziemnych w I kwartale 2024 roku, a odbiór budynku oraz pierwsza premiera planuje się na wrzesień/październik 2027 roku. Finalizacja tej inwestycji będzie krokiem w przód dla kultury Poznania, przynosząc nie tylko nowoczesną przestrzeń, ale również szereg nowych możliwości artystycznych.