Ostatni rok przyniósł dynamiczny wzrost cen mieszkań w Poznaniu, pozostawiając przyszłych nabywców z bólem głowy. Jak wygląda obecnie rynek nieruchomości w Poznaniu? Średnia cena za metr kwadratowy osiągnęła poziomy, które jeszcze niedawno wydawały się nieosiągalne. Portal bankier.pl, analizując dane z SonarHome.pl, podkreśla, że bezpieczny kredyt oprocentowany na 2 procent znacząco wpłynął na ten rozwój sytuacji na rynku nieruchomości.

Przeczytaj również: Rekordowy finał WOŚP 2024

Rynek nieruchomości w Poznaniu. Rekordowy wzrost cen

Według danych z grudnia 2023 roku, rekordowy wzrost cen w Poznaniu osiągnął ponad 34 procent. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, warto zaznaczyć, że średnia cena za metr kwadratowy mieszkania przekracza już 10 tys. złotych w ponad jednej trzeciej dzielnic Poznania.

Wiadomości Poznań – rzetelne źródło informacji

Najdroższe dzielnice

Tradycyjnie uważane za prestiżowe dzielnice, takie jak Ławica, dołączają teraz do „dziesięciotysięczników”. W ciągu roku przekroczyły próg 10 tys. złotych za metr kwadratowy. Jednak to nie tylko one zaskoczyły wzrostem cen.

Dzielnice takie jak Stary Grunwald, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Wola, Rataje, Stare Winogrady czy Naramowice również dołączyły do grona najdroższych miejsc w Poznaniu. Wzrosty cen przekraczające 20 procent spowodowały, że mieszkania z drugiej ręki w tych lokalizacjach w grudniu 2023 roku były średnio wyceniane nawet o 2,6 tys. złotych za metr kwadratowy wyżej niż rok wcześniej.

„Dzielnice grozy”

Z drugiej strony, niektóre dzielnice Poznania, które wcześniej były uznawane za bardziej dostępne cenowo, nadal utrzymują się jako mniej kosztowne. Jednak i tutaj zauważa się wzrosty cen, chociaż w mniejszym stopniu niż w bardziej ekskluzywnych lokalizacjach.

Analizując dane, można zauważyć, że rosnące ceny nieruchomości w Polsce są zjawiskiem ogólnokrajowym. Niemniej jednak, sytuacja w Poznaniu, gdzie wzrost wyniósł ponad 34 procent, wskazuje na wyjątkowo dynamiczny rynek nieruchomości w tym regionie.

Rynek nieruchomości w Poznaniu a bezpieczny kredyt 2 procent

Według ekspertów, „Bezpieczny kredyt 2 procent” odegrał kluczową rolę w napędzaniu wzrostu cen nieruchomości. Oprocentowanie na tak niskim poziomie sprawia, że kredyt hipoteczny staje się atrakcyjny dla większej liczby osób. Co z kolei zwiększa popyt na rynku nieruchomości.

Mimo że wzrost cen mieszkań w Poznaniu może budzić pewne obawy, eksperci radzą, aby przyszli nabywcy pozostawali elastyczni i rozważali różne lokalizacje. Rynek nieruchomości w Polsce jest zmienny, a pewne dzielnice mogą wciąż stanowić atrakcyjne inwestycje.

Podsumowując, boom cenowy na rynku nieruchomości w Poznaniu jest faktem, z rekordowym wzrostem cen za metr kwadratowy. Decydując się na zakup mieszkania, przyszli nabywcy powinni dokładnie przyjrzeć się różnym lokalizacjom i monitorować zmiany na rynku, aby podjąć świadome decyzje inwestycyjne.