Lasy w Poznaniu, choć malownicze i pełne życia, stały się ostatnio domem dla niebezpiecznych owadów, które mogą stanowić zagrożenie dla mieszkańców i ich zwierząt domowych. Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania oraz Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania ostrzegają przed korowódką dębówką. To owad, którego larwy mogą wywołać poważne reakcje alergiczne i inne dolegliwości zdrowotne.

Przeczytaj również: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu rozpoczyna rekrutację na nowe kierunki studiów

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Korowódka dębówka. Co to za owad?

Korowódka dębówka (Thaumetopoea processionea) to owad, którego dorosła postać jest nieszkodliwa. Prawdziwe zagrożenie stanowią jednak jej gąsienice, które żerują nocą na liściach dębów oraz innych drzew liściastych. Na jednym drzewie może znajdować się nawet 100 tysięcy tych owadów. Gąsienice korowódki są pokryte gęstymi włoskami, które mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Zadbaj o swoją wygodę i przestrzeń do pracy! Biurko gabinetowe – ergonomiczne rozwiązanie do Twojego biura.

Dopadł Cię owad? Objawy

Gąsienice korowódki dębówki są wyposażone w specjalne włoski, które w momencie zagrożenia mogą wystrzelić w powietrze. Ponadto, włoski te zawierają różne białka i parzący płyn, który po kontakcie ze skórą może wywołać nieprzyjemne objawy:

  • Podrażnienia skóry. Włoski mogą powodować uczulenia i podrażnienia skóry, objawiające się wysypką.
  • Alergie. Kontakt z włoskami może prowadzić do reakcji alergicznych, takich jak ataki astmy, zawroty głowy i gorączka.
  • Wymioty. Bezpośredni kontakt z owadem może powodować nudności i wymioty.
  • Zagrożenie dla zwierząt. Korowódka stanowi również zagrożenie dla zwierząt domowych, które mogą na nią natknąć się podczas spacerów.

Co robić po kontakcie z korowódką?

Jeśli dojdzie do kontaktu z gąsienicą korowódki dębówki, należy podjąć natychmiastowe działania, aby zminimalizować ryzyko poważniejszych dolegliwości:

  1. Usunięcie odzieży. Zdjąć ubranie wierzchnie, na którym mogą znajdować się włoski gąsienicy i wyprać je w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza.
  2. Usunięcie włosków ze skóry. Włoski, które znalazły się bezpośrednio na skórze, należy usunąć za pomocą taśmy klejącej. Wystarczy przyłożyć taśmę do skóry i delikatnie ją odkleić.
  3. Przemycie skóry. Podrażnione miejsca należy przemyć letnią wodą. Należy unikać drapania i pocierania zmian alergicznych.
  4. Kontakt z lekarzem. W przypadku, gdy włoski dostaną się do oka, jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza.

Dokonaj termomodernizacji budynku lub kup nowe źródło ciepła do swojego domu, dzięki dofinansowaniu w ramach programu Czyste powietrze 2024. Sprawdź – panele fotowoltaiczne poznań, pompa ciepła poznań

Podsumowanie

Ostrzeżenia wydane przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania oraz Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania podkreślają znaczenie ostrożności podczas spacerów w poznańskich lasach. Korowódka dębówka, choć niegroźna w swojej dorosłej postaci, może powodować poważne problemy zdrowotne w formie larwalnej. Warto być świadomym ryzyka i odpowiednio przygotowanym, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych dla siebie i swoich zwierząt.